Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Attila Kovacs Versiunea pentru printare

KOVACS Attila
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.8 BRASOV
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004
end of the mandate: 10 july 2008 - resignation
replaced by: Gheorghe Augustin Eugen Nadudvary

Political party:
UDMR-The Democratic Alliance of Hungarians in Romania 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Democratic Alliance of Hungarians in Romania - until jul. 2008 Secretary - since feb. 2005
 - until feb. 2007

Standing committees
Committee for Human Rights, Cults and National Minorities Issues (since mar. 2007)
Committee for information technologies and communications

Parliamentary delegations:
Delegation to the OSCE Parliamentary Assembly - until jul. 2008 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Japan - until jul. 2008 Secretary
 Friendship parliamentary group with Brazil - until jul. 2008
 Friendship parliamentary group with Republic of Cuba - until jul. 2008

Parliamentary activity in figures:
Speaches:15 (in 15 plenary sittings)
Political declarations:9
Legislative initiatives: 8, din care 2 promulgate legi
Questions & Interpellations: 5

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 15 august 2020, 7:29
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro