Curriculum Vitae
Comunicate de presă
Galerie foto
Activitate parlamentară
2016-prezent (dep.)
inițiative legislative
întrebări și interpelări
moțiuni
luări de cuvânt în plen
luări de cuvânt în ședințele Biroului permanent
votul electronic
declarație de avere
declarație de interese
Legături:
cucsamarian@cdep.ro
cucsa_marian@yahoo.com
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2016-prezent > Camera Deputaților > Marian-Gheorghe Cucșa Versiunea pentru printare

Marian-Gheorghe CUCȘA
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2016-prezent

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.37 TIMIȘ
data validarii: 21 decembrie 2016 - HCD nr.122/2016

Formatiunea politica:
ALDE-Partidul Alianța Liberalilor și Democraților - până în feb. 2020
 
Fără adeziune la formațiunea politică pentru care a candidat la alegeri - din feb. 2020

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar ALDE (Alianța liberalilor și democraților) - până în sep. 2019 Vicelider - până în sep. 2019
Deputați neafiliați - din sep. 2019
 - până în feb. 2020
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat - din feb. 2020
 - până în sep. 2020
Deputați neafiliați - din sep. 2020

Comisii permanente
Comisia pentru apărare, ordine publică și siguranță națională (din iun. 2020)
Comisia pentru drepturile omului, culte și problemele minorităților naționale (până în feb. 2017)

Comisii permanente comune
Comisia comună permanentă a Camerei Deputaților și Senatului pentru exercitarea controlului parlamentar asupra activității SRI (până în iun. 2020) - Vicepreședinte

Comisii speciale comune
Comisia specială comună a Camerei Deputaților și Senatului privind analizarea și actualizarea cadrului normativ cu incidență în domeniul securității naționale - Secretar (din apr. 2018)

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Grupul mixt de control parlamentar specializat al Europol  supleant

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Bahrein 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Cuba - din feb. 2018
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Cambodgiei 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Belarus 

Activitatea parlamentara în cifre:
Luari de cuvânt:45 (în 40 sedinte)
Luari de cuvânt în BP: 8 (în 10 sedinte)
Propuneri legislative initiate: 83, din care 29 promulgate legi
Întrebari si interpelari: 9
Motiuni: 1

Biroul parlamentar:
  • 1.Timișoara, Str. Aries nr.16, ap 2/1/A, jud. Timiș
  • 2. Jimbolia, Str. Republicii nr. 71, parter, ap. 1A
  • Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București joi, 26 noiembrie 2020, 3:25
    Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
    E-mail: webmaster@cdep.ro