Radu Mircea BERCEANU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2004-2008

SENATOR
ales senator în circumscriptia electorala nr.17 DOLJ
pe listele Alianței Dreptate și Adevăr PNL-PD
data validarii: 17 februarie 2004 - HS nr.57/2004
data încetarii mandatului: 14 aprilie 2008 - demisie
înlocuit de: Gelu Vișan

Membru al Biroului Permanent
în sesiunea parlamentara:feb. - sep. 2008 - Vicepreședinte - până în apr. 2008
 sep. 2007 - feb. 2008 
 feb. - sep. 2007  - din apr. 2007
 feb. - sep. 2006 - Vicepreședinte - până în iun. 2006
 sep. 2005 - feb. 2006 
 feb. - sep. 2005 
 dec. 2004 - ian. 2005 

Formatiunea politica:
PD-Partidul Democrat

Grupul parlamentar:
Grupul Parlamentar Dreptate și Adevăr PNL-PD - până în apr. 2007 Vicelider - din oct. 2005
 - până în iun. 2006
Grupul parlamentar al Partidului Democrat-Liberal - din apr. 2007
 - până în apr. 2008

Comisii permanente
Comisia pentru privatizare și administrarea activelor statului (din feb. 2007)
Comisia specială pentru modificarea și completarea Regulamentului Senatului (până în sep. 2006) - Președinte
Comisia pentru buget, finanțe, activitate bancară și piață de capital (oct. 2005 - iun. 2006)
Comisia pentru egalitatea de șanse (până în oct. 2005)

Comisii speciale comune
Comisia comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru modificarea și completarea regulamentului ședințelor comune ale Camerei Deputaților și Senatului
Comisia comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru elaborarea propunerii legislative privind alegerea Camerei Deputaților și a Senatului, a Președintelui României, alegerile autorităților administrației publice locale, finanțarea campaniilor electorale și alegerea europarlamentarilor (până în iun. 2006)

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Delegația Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei - până în sep. 2006 membru
  - din apr. 2007
 - până în apr. 2008
 membru

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Thailanda - până în apr. 2008 Președinte
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Estonia - până în apr. 2008
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Franceză - Senat - până în apr. 2008 Vicepreședinte