Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Ionela Bruchental-Pop Versiunea pentru printare

Ionela BRUCHENTAL-POP
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.5 BIHOR
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004

Political party:
PD-Democratic Party - until feb. 2008
when PD becomes
PDL-Democratic Liberal Party 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Democrat-Liberal Party 

Standing committees
Committee for Legal Matters, Discipline, and Immunities (since sep. 2008)
Committee for Labour and Social Protection (feb. 2005 - sep. 2008)
Committee for Human Rights, Cults and National Minorities Issues (until feb. 2005)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Poland  Secretary

Parliamentary activity in figures:
Speaches:25 (in 24 plenary sittings)
Political declarations:20
Legislative initiatives: 12, din care 4 promulgate legi
Questions & Interpellations: 58
Motions: 7

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 8 august 2020, 12:23
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro