Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Gheorghe Coman Versiunea pentru printare

Gheorghe COMAN
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.10 BUZAU, uninominal college no.5
end of the mandate: 28 april 2014 - of drept - HCD nr.35/2014

Political party:
PP-DD-Partidul Poporului - Dan Diaconescu  - until mar. 2013
PC-Conservator Party - since mar. 2013

Parliamentary group:
Democrat Popular Parliamentary Group - until mar. 2013
Conservative Party Parliamentary Group - since mar. 2013
 - until apr. 2014

Standing committees
Committee for the Investigation of Abuses, Corrupt Practices, and for Petitions

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Ukraine - until apr. 2014

Parliamentary activity in figures:
Speaches:1
Legislative initiatives: 23, din care 2 promulgate legi
Questions & Interpellations: 3

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 27 september 2020, 5:02
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro