Teodor Viorel MELEȘCANU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2008-2012

SENATOR
ales senator în circumscriptia electorala nr.31 PRAHOVA, colegiul uninominal nr.3
data încetarii mandatului: 5 martie 2012 - demisie

Membru al Biroului Permanent
în sesiunea parlamentara:sep. 2010 - feb. 2011 - Vicepreședinte
 feb. - sep. 2010 
 sep. 2009 - feb. 2010 

Formatiunea politica:
PNL-Partidul Național Liberal 

Grupul parlamentar:
Grupul Parlamentar al Partidului Național Liberal 

Comisii permanente
Comisia pentru apărare, ordine publică și siguranță națională - Președinte

Comisii speciale comune
Comisia comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru elaborarea propunerii legislative de revizuire a Constituției României
Comisia comună specială a Camerei Deputaților și Senatului pentru elaborarea pachetului de legi privind Securitatea Națională
Comisia comună specială pentru analizarea crizei intervenite în funcționarea justiției

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Delegația Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a NATO - până în mar. 2012 membru

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Arabă Egipt - din mar. 2010
 - până în mar. 2012
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Islamică Iran - din mar. 2010
 - până în mar. 2012
 Grupul parlamentar de prietenie cu Georgia - din mar. 2010
 - până în mar. 2012
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Franceză - Senat - din mar. 2010
 - până în mar. 2012