Vasile COCOŠ
Parliamentary activity in legislature 2016-present

DEPUTY
Constituency no.40 VALCEA
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees
Committee for Budget, Finance, and, Banks (since mar. 2017)
Committee for Human Rights, Cults and National Minorities Issues (until mar. 2017)

Special committees - joint
- Chairperson (since apr. 2019)

Parliamentary delegations:
Delegation to the OSCE Parliamentary Assembly  deputy

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Congo - until jul. 2018
 Friendship parliamentary group with Republic of Montenegro 
 Friendship parliamentary group with Republic of Senegal - since jul. 2018
 Friendship parliamentary group with French Republic - National Assembly 
 Friendship parliamentary group with Bulgaria 
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Morocco  Vice-Chairperson