Curriculum Vitae
Activitate parlamentară
2008-2012 (dep.)
inițiative legislative
întrebări și interpelări
moțiuni
luări de cuvânt în plen
votul electronic
declarație de avere
declarație de interese
2004-2008 (dep.)
2000-2004 (dep.)
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2008-2012 > Camera Deputaților > Ioan Cindrea > Curriculum Vitae Versiunea pentru printare

Ioan CINDREA
Curriculum Vitae

Date biografice

  • adresă: Sibiu, str. Mașiniștilor nr. 68
  • naționalitate: română
  • data nașterii: 25 septembrie 1957
  • stare civilă: căsătorit
  • copii: 2

Studii și specializări

  • 1998 - 2002: Universitatea „Lucian Blaga” Sibiu, diploma obținută: doctor în economie
  • 1978 - 1982: Universitatea Babeș Bolyai Cluj-Napoca - Facultatea de științe economice, diploma obținută: economist
  • 1972 - 1976: Liceul economic Sibiu, diploma obținută: contabil

Activitate profesională

  • 2004-2008: deputat
  • 2001 - 2004: Secretar de stat/Președinte, ANOFM - Ministerul muncii
  • DEC.2000-IAN. 2001: deputat
  • 1996 - 2000: Director, Direcția generală de muncă și protecție socială, județul Sibiu
  • sept. 1996 - dec. 1996: Prefect, Prefectura județului Sibiu
  • aug. 1996 - sept. 1996: Subprefect, prefectura județului Sibiu
  • febr. 1993 - aug. 1996: Director general, Direcția generală de muncă și protecție socială, județul Sibiu
  • mart. 1991 - febr. 1993: Șef birou, Direcția de muncă și protecție socială, județul Sibiu
  • febr. 1990 - mart. 1991: Șef oficiu salarizare, organizare și normare a muncii, Direcția muncă și protecție socială, județul Sibiu
  • iunie 1984 - febr. 1990: Economist, Direcția de muncă, județul Sibiu
  • sept.1982 - iun. 1984: Economist, Întreprinderea 11 iunie Cisnădie, județul Sibiu

Activitate didactică

  • 2007 - prezent: Profesor univ. dr.- Universitatea „Lucian Blaga” Sibiu - Fac. științe economice
    disciplinele:
    • asigurări și protecție socială
    • managementul resurselor umane
    • conducere proiecte de diplomă
    • participare în comisii de examene de diplomă
  • 2003 - 2007: Conferențiar univ. dr. - Universitatea „Lucian Blaga” Sibiu - Fac. științe economice
    disciplinele:
    • asigurări și protecție socială
    • managementul resurselor umane
  • 1998 - 2003: Lector univ. drd. - Universitatea „Lucian Blaga” Sibiu - Fac. științe economice
    disciplinele:
    • asigurări și protecție socială
    • managementul resurselor umane
  • 1997 - 1998: Profesor colaborator - Universitatea „Lucian Blaga” Sibiu - Fac. științe economice
    disciplinele:
    • management general
    • managementul resurselor umane

Funcții, activități într-un partid politic

  • 1994 - 1996: Vicepreședinte, Organizația județeană PSD Sibiu, Președinte, Organizația municipală PSD Sibiu
  • 1996 - prezent: Președinte, Organizația județeană PSD Sibiu

Funcții, activități parlamentare anterioare

  • 2004 - 2008: deputat
  • dec.2000 - ian. 2001: deputat

Activitate publicistică, științifică, în foruri academice

  • Diverse articole în reviste de specialitate în domeniul protecției sociale și ocupării forței de muncă;
  • Ioan Cindrea - Managementul resurselor umane, ed. Univ. Lucian Blaga Sibiu, 2008;
  • Ioan Cindrea - Managementul asigurărilor și protecției sociale, ed. Univ. Lucian Blaga Sibiu, 2006;
  • Ioan Cindrea - Asigurări și protecție socială, ed. Univ. Lucian Blaga Sibiu, 2003;
  • Ioan Cindrea, Ion Petrescu - Teorie și practică în managementul resurselor umane, ed. Lux Libris, Brașov, 1998
16.12.2008

Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București sâmbătă, 7 decembrie 2019, 11:09
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro