Curriculum Vitae
Parliamentary activity
1996-2000 (dep.)
legislative initiatives
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Chamber of Deputies > Radu Ghidău Versiunea pentru printare

Radu GHIDĂU
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.2 ARAD

Political party:
 
PNTCD-National Peasant-Christian and Democratic Party

Parliamentary group:
Parliamentary group National Peasant Christian and Democratic Party Civic-Ecologist 

Standing committees
Committee for Defence Public Order, and National Security (since feb. 1999)
Committee for Standing Orders (since dec. 1998) - Chairperson
Committee for Labour and Social Protection (until feb. 1999)

Special committees
(oct. - nov. 1998) - Chairperson

Other commisions
Validation Committee (since nov. 1996)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Lithuania - since may 1998
 Friendship parliamentary group with Republic of Cyprus - since feb. 1997

Parliamentary activity in figures:
Speaches:13 (in 13 plenary sittings)
Legislative initiatives: 6

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 15 august 2020, 8:33
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro