Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
www.dacianasarbu.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Daciana Octavia Sârbu Versiunea pentru printare

Daciana Octavia SÂRBU
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.3 ARGES
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004
end of the mandate: 30 november 2007 - resignation
replaced by: Ion Burnei

Political party:
PSD-Social Democratic Party 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees
Committee for information technologies and communications (since jun. 2005)
Committee for Education, Science, Youth, and Sport (until jun. 2005)

Parliamentary delegations:
Executive Board of the Romanian Group to the Inter-Parliamentary Union - until dec. 2005 member
Observer to the European Parliament - until dec. 2006 
- Socialist Group in the European Parliament
- Committee on the Environment, Public Health and Food Safety
Member of the European Parliament (see MEP profile) - until nov. 2007 
- Socialist Group in the European Parliament

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Spain - until nov. 2007
 Friendship parliamentary group with Bulgaria - until nov. 2007

Parliamentary activity in figures:
Speaches:2 (in 2 plenary sittings)
Legislative initiatives: 19, din care 5 promulgate legi
Questions & Interpellations: 46
Motions: 7

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 6 august 2020, 22:54
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro