Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2008-2012 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Laurențiu Chirvăsuță Versiunea pentru printare

Laurențiu CHIRVĂSUȚĂ
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.18 GALATI, uninominal college no.2

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:feb. - sep. 2016 - Secretary
 sep. 2015 - feb. 2016 
 feb. - sep. 2015 

Political party:
UNPR-Uniunea Nationala pentru Progresul Romaniei - until jun. 2016
PSD-Social Democratic Party - since jun. 2016

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - until feb. 2016 Vice-Leader - until feb. 2015
The parliamentary group of UNPR - since feb. 2016
 - until jun. 2016
The parliamentary group of the Social Democrat Party - since jun. 2016

Standing committees
Committee for Economic Policy, Reform, and Privatization

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Albania  Chairperson
 Friendship parliamentary group with Republic of Austria 
 Friendship parliamentary group with Republic of Chile 
 Friendship parliamentary group with French Republic - National Assembly 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:14 (in 14 plenary sittings)
Political declarations:11
Legislative initiatives: 28, din care 8 promulgate legi
Questions & Interpellations: 25

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 9 december 2019, 1:34
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro