Marius MARINESCU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2004-2008

SENATOR
ales senator în circumscriptia electorala nr.42 BUCUREȘTI
pe listele Alianței Dreptate și Adevăr PNL-PD
data validarii: 17 februarie 2004 - HS nr.57/2004

Formatiunea politica:
PD-Partidul Democrat - până în sep. 2007
 
independent  - din sep. 2007
 - până în oct. 2007
PC-Partidul Conservator - din oct. 2007

Grupul parlamentar:
Grupul Parlamentar Dreptate și Adevăr PNL-PD - până în apr. 2007
Grupul parlamentar al Partidului Democrat - din apr. 2007
 - până în sep. 2007
Grupul parlamentar al Partidului Conservator - din oct. 2007

Comisii permanente
Comisia pentru administrație publică, organizarea teritoriului și protecția mediului (din oct. 2007)
Comisia pentru egalitatea de șanse (sep. - oct. 2007)
Comisia pentru cercetarea abuzurilor, combaterea corupției și petiții (până în sep. 2007) - Vicepreședinte
Comisia economică, industrii și servicii (până în oct. 2005)

Comisii de ancheta
Comisiei de anchetă având drept scop investigarea condițiilor de legalitate privind privatizarea Societății Naționale a Petrolului «Petrom» - S.A - Vicepreședinte

Comisii de ancheta comune
Comisia comună de anchetă a Camerei Deputaților și Senatului privind cazul «Parcul Bordei»

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Franceză - Senat 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Ucraina 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Coreea