Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2008-2012 (sen.)
2004-2008 (sen.)
legislative initiatives
mediation committees
motions
speaches
1996-2000 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Senate > Dorel Jurcan Versiunea pentru printare

Dorel JURCAN
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

SENATOR
Constituency no.40 VALCEA
start of the mandate: 17 february 2004 - HS nr.57/2004

Political party:
PD-Democratic Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Alliance «Dreptate si Adevar» PNL-PD - until apr. 2007
Grupul parlamentar al Partidului Democrat-Liberal - since apr. 2007

Standing committees
(since sep. 2007) - Secretary
- Chairperson (until feb. 2005)
(sep. 2007)
(until sep. 2007)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Georgia 
 Friendship parliamentary group with Republic of India 
 Friendship parliamentary group with Republic of Cyprus 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:13 (in 9 plenary sittings)
Political declarations:2
Legislative initiatives: 16, din care 7 promulgate legi
Member of the3 mediation committees
Motions: 2

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 20 september 2020, 14:52
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro