Marius-Constantin BUDĂI
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2016-2020

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.7 BOTOȘANI
data validarii: 21 decembrie 2016 - HCD nr.122/2016
data încetarii mandatului: 19 decembrie 2020 - demisie

Membru al Biroului Permanent
în sesiunea parlamentara:sep. - dec. 2020 - Chestor
 feb. - sep. 2020 

Formatiunea politica:
PSD-Partidul Social Democrat 

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat - până în dec. 2020 Vicelider - din apr. 2017
 - până în feb. 2018

Comisii permanente
Comisia pentru buget, finanțe și bănci - Președinte (feb. - dec. 2018)

Comisii permanente comune
Comisia comună pentru integrare europeană dintre Parlamentul României și Parlamentul Republicii Moldova

Comisii speciale
Comisia specială a Camerei Deputaților pentru elaborarea, modificarea și completarea propunerilor legislative în materia sportului organizat în România

Comisii de ancheta comune
Comisia parlamentară de anchetă privind achizițiile și gestionarea stării de urgență - Președinte

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Finlanda - până în dec. 2020
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Arabă Egipt - până în dec. 2020
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Belgiei - până în dec. 2020