BORBÉLY László
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.28 MURES
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:dec. 2004 - jan. 2005 - Quaestor

Political party:
UDMR-The Democratic Alliance of Hungarians in Romania

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Democratic Alliance of Hungarians in Romania 

Standing committees
Committee for Economic Policy, Reform, and Privatization (since feb. 2008)
Committee for Budget, Finance, and, Banks (feb. 2005 - feb. 2008)
Committee on Equal Opportunities for Women and Men (until feb. 2005)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Iceland 
 Friendship parliamentary group with Denmark 
 Friendship parliamentary group with Republic of Austria