Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2008-2012 (dep.)
2004-2008 (sen.)
legislative initiatives
motions
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Senate > Viorel Arion Versiunea pentru printare

Viorel ARION
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

SENATOR
Constituency no.22 HUNEDOARA
start of the mandate: 17 february 2004 - HS nr.57/2004

Political party:
PNL-National Liberal Party - until dec. 2006
 
independent  - since dec. 2006

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Alliance «Dreptate si Adevar» PNL-PD - until dec. 2006 Vice-Leader
Grupul parlamentar al Partidului Democrat-Liberal - since dec. 2007 Vice-Leader

Standing committees

Parliamentary delegations:
Delegation to the Parliamentary Assembly - Union for Mediterranean - until mar. 2007 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Chile  Secretary
 Friendship parliamentary group with Japan 
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Morocco  Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Speaches:68 (in 56 plenary sittings)
Political declarations:22
Legislative initiatives: 41, din care 3 promulgate legi
Motions: 2

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 15 august 2020, 9:11
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro