Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2020-present (dep.)
2016-2020 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
Tel. 0725 109 712
www.mihaibotez.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2016-2020 > Chamber of Deputies > Mihai-Cătălin Botez Versiunea pentru printare

Mihai-Cătălin BOTEZ
Parliamentary activity in legislature 2016-2020

DEPUTY
Constituency no.39 VASLUI
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016
end of the mandate: 18 december 2020 - resignation

Political party:
USR-Union to Save Romania 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Union to Save Romania - until dec. 2020 Secretary - since sep. 2017
 - until feb. 2018
   Vice-Leader - since sep. 2019
 - until feb. 2020
   Secretary - since feb. 2020
 - until dec. 2020

Standing committees
Committee for Economic Policy, Reform, and Privatization

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Guinea - until dec. 2020 Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Slovak Republic - until dec. 2020
 Friendship parliamentary group with Belgium - until dec. 2020
 Friendship parliamentary group with Norway - until dec. 2020
 Friendship parliamentary group with Portuguese Republic - until dec. 2020

Parliamentary activity in figures:
Speaches:66 (in 61 plenary sittings)
Political declarations:34
Legislative initiatives: 135, din care 12 promulgate legi
Questions & Interpellations: 82
Motions: 13

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 26 february 2021, 3:47
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro