Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2020-present (sen.)
2016-2020 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2016-2020 > Chamber of Deputies > Marius Bodea Versiunea pentru printare

Marius BODEA
Parliamentary activity in legislature 2016-2020

DEPUTY
Constituency no.24 IASI
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016
end of the mandate: 18 december 2020 - resignation

Political party:
PNL-National Liberal Party - until jun. 2020
 
Without adhesion to the political party for which he had run for election - since jun. 2020

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party - until jun. 2020
Non-attached Members - since jun. 2020
 - until dec. 2020

Standing committees
- Secretary (until nov. 2019), Chairperson (nov. 2019 - jun. 2020)

Inquiry committees
- Vice-Chairperson

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Slovak Republic - until dec. 2020
 Friendship parliamentary group with Syrian Arab Republic - until dec. 2020
 Friendship parliamentary group with Hashemite Kingdom of Jordan - until dec. 2020
 Friendship parliamentary group with Republic of Poland - until dec. 2020
 Friendship parliamentary group with Hungary - until dec. 2020

Parliamentary activity in figures:
Speaches:50 (in 48 plenary sittings)
Political declarations:36
Legislative initiatives: 80, din care 24 promulgate legi
Questions & Interpellations: 91
Motions: 25

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 6 march 2021, 19:09
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro