Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2008-2012 (dep.)
2004-2008 (dep.)
2000-2004 (dep.)
legislative initiatives
mediation committees
motions
speaches
wealth declaration
interest declaration
1996-2000 (dep.)
1990-1992 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2000-2004 > Chamber of Deputies > Gheorghe Albu Versiunea pentru printare

Gheorghe ALBU
Parliamentary activity in legislature 2000-2004

DEPUTY
Constituency no.16 DAMBOVITA

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. - dec. 2004 - Vice-Chairman
 feb. - sep. 2004 - Secretary
 sep. 2003 - feb. 2004 - Quaestor
 feb. - sep. 2003 

Political party:
PD-Democratic Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Democrat Party 

Standing committees
Committee for Industries and Services (until feb. 2003)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with United Mexican States 
 Friendship parliamentary group with Arab Republic of Egypt 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:3 (in 3 plenary sittings)
Legislative initiatives: 9
Member of the20 mediation committees
Motions: 11

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 26 september 2020, 9:38
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro