Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
www.eugentomac.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Eugen Tomac Versiunea pentru printare

Eugen TOMAC
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.43 DIASPORA, uninominal college no.2

Political party:
PDL-Democratic Liberal Party - until sep. 2013
 
independent  - since sep. 2013

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Democrat Liberal Party - until sep. 2013
Democrat Popular Parliamentary Group - since mar. 2015
 - until jun. 2015
The parliamentary group of UNPR - since jul. 2016

Standing committees
The Committee for Romanian Communities Living Abroad - Chairperson (until sep. 2013)

Standing committees - joint
(mar. 2013 - apr. 2014)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Latvia - until jun. 2014 Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Speaches:34 (in 29 plenary sittings)
Political declarations:11
Legislative initiatives: 68, din care 7 promulgate legi
Questions & Interpellations: 44
Motions: 9

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 4 august 2020, 4:10
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro