Vladimir Alexandru MĂNĂSTIREANU
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.38 TULCEA
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democrat Party  Secretary - since feb. 2006

Standing committees
Committee for information technologies and communications

Committee for Labour and Social Protection (may 2006 - jun. 2007)

Standing committees - joint
The Committee on European Affairs (since jun. 2007)

Parliamentary delegations:
Executive Board of the Romanian Group to the Inter-Parliamentary Union  member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Turkmenistan Republic  Chairperson
 Friendship parliamentary group with Canada 
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Thailand 
 Friendship parliamentary group with Latvia