Press releases
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
Links:
alin.arsu@cdep.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2016-present > Chamber of Deputies > Alin-Ionuț Arsu Versiunea pentru printare

Alin-Ionuț ARSU
Parliamentary activity in legislature 2016-present

DEPUTY
Constituency no.42 BUCURESTI
start of the mandate: 25 june 2019
replaces: Cristian Ghinea

Political party:
USR-Union to Save Romania

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Union to Save Romania 

Standing committees
Committee for Labour and Social Protection (since sep. 2019)
Committee on Equal Opportunities for Women and Men (since sep. 2019) - Vice-Chairperson (since sep. 2019)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Bosnia & Herzegovina - since dec. 2019
 Friendship parliamentary group with Czech Republic - since dec. 2019

Parliamentary activity in figures:
Speaches:6 (in 4 plenary sittings)
Legislative initiatives: 27
Questions & Interpellations: 14
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 2 july 2020, 9:35
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro