Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2008-2012 (dep.)
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > ªtefan Buciuta Versiunea pentru printare

ªtefan BUCIUTA
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
elected la nivel national
start of the mandate: 13 september 2005 - HCD nr.28/2005
replaces: Stefan Tcaciuc

Organization of the national minorities:
Union of Ukrainians in Romania

Parliamentary group:
Parliamentary group of the national minorities 

Standing committees
Committee for Human Rights, Cults and National Minorities Issues (since sep. 2005) - Secretary (since oct. 2005)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Hashemite Kingdom of Jordan - since dec. 2005
 Friendship parliamentary group with Republic of Panama - since dec. 2005
 Friendship parliamentary group with Ukraine - since dec. 2005

Parliamentary activity in figures:
Speaches:10 (in 10 plenary sittings)
Political declarations:3
Legislative initiatives: 11, din care 3 promulgate legi
Questions & Interpellations: 1
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 30 may 2020, 0:19
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro