Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2012-2016 (sen.)
2000-2004 (dep.)
1990-1992 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 1990-1992 > Chamber of Deputies > Timotei Stuparu Versiunea pentru printare

Timotei STUPARU
Parliamentary activity in legislature 1990-1992

DEPUTY
Constituency no.35 TELEORMAN
start of the mandate: 18 june 1990
end of the mandate: 4 may 1992 - resignation - HCD nr.26/1992

Political party:
 
FSN-National Salvation Front 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Salvation Front 

Standing committees
Committee for Education, Science, Youth, Sport
Committee for Human Rights, Cults and National Minorities Issues

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Canada - until may 1992
 Friendship parliamentary group with Bulgaria - until may 1992
 Friendship parliamentary group with Hellenic Republic - until may 1992
 Friendship parliamentary group with Republic of Korea - until may 1992

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 25 september 2020, 20:13
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro