Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2020-present (dep.)
2016-2020 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2016-2020 > Chamber of Deputies > Cristina Trăilă Versiunea pentru printare

Cristina TRĂILĂ
Parliamentary activity in legislature 2016-2020

DEPUTY
Constituency no.42 BUCURESTI
start of the mandate: 27 june 2017 - HCD nr.54/2017
replaces: Gheorghe-Eugen Nicolaescu

Political party:
PNL-National Liberal Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party - since jun. 2017 Vice-Leader - since sep. 2018

Standing committees
Committee for Legal Matters, Discipline, and Immunities (since sep. 2017)

Inquiry committees - joint
- Vice-Chairperson (since oct. 2017)
- Vice-Chairperson

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Mongolia - since mar. 2018
 Friendship parliamentary group with Grand Duchy of Luxembourg - since mar. 2018
 Friendship parliamentary group with French Republic - National Assembly - since mar. 2018

Parliamentary activity in figures:
Speaches:22 (in 20 plenary sittings)
Political declarations:5
Legislative initiatives: 44, din care 11 promulgate legi
Questions & Interpellations: 5
Motions: 23

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 14 april 2021, 5:55
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro