Nicolae-Daniel POPESCU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2016-prezent

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.43 DIASPORA
data validarii: 19 aprilie 2017 - HCD nr.31/2017
înlocuieste pe: Manuel Costescu

Formatiunea politica:
USR-Uniunea Salvați România

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Uniunii Salvați România - din apr. 2017 Vicelider - din feb. 2019

Comisii permanente
Comisia pentru agricultură, silvicultură, industrie alimentară și servicii specifice (din sep. 2019)
Comisia pentru comunitățile de români din afara granițelor țării (din iun. 2017) - Secretar (sep. 2017 - oct. 2018), Vicepreședinte (din oct. 2018)
Comisia pentru apărare, ordine publică și siguranță națională (oct. 2017 - sep. 2019)

Comisii de ancheta
Comisia parlamentară de anchetă privind situația cazurilor copiilor dispăruți

Comisii de ancheta comune
Comisia parlamentară de anchetă pentru investigarea eventualelor nereguli și fraude semnalate în spațiul public cu ocazia derulării procesului electoral la alegerile din 26 mai 2019 - Secretar

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Comitetul Director al Grupului Român al Uniunii Interparlamentare - din dec. 2019 membru

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grup parlamentar de prietenie cu Republica Tadjikistan  Secretar
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Islamică Iran 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Polonă - din dec. 2019
 Grupul PRO-America 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Ungaria 

Biroul parlamentar:
  1. On-line: https://www.daniel-popescu.ro/solicitati-o-audienta
  2. Suceava: Strada Petru Rareș, nr. 7
  3. Câmpulung Moldovenesc: Str. Theodor Stefanelli, nr. 2
  4. Vatra Dornei: Str. Mihai Eminescu, nr. 15
  5. Chișinău: str. Bulgară, nr. 34
  6. e-mail: daniel.popescu@cdep.ro