Valeriu Ștefan ZGONEA
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2008-2012

DEPUTAT - Presedintele Camerei Deputaților - din iul. 2012
ales deputat în circumscriptia electorala nr.17 DOLJ, colegiul uninominal nr.9
pe listele Alianței Politice Partidul Social Democrat + Partidul Conservator

Membru al Biroului Permanent
în sesiunea parlamentara:sep. - dec. 2012 - Președinte
 feb. - sep. 2012  - din iul. 2012
 feb. - sep. 2012 - Vicepreședinte - până în mai 2012
 sep. 2011 - feb. 2012 
 feb. - sep. 2011 
 sep. 2010 - feb. 2011 
 feb. - sep. 2010 - Secretar
 sep. 2009 - feb. 2010 
 feb. - sep. 2009 
 dec. 2008 - feb. 2009 

Formatiunea politica:
PSD-Partidul Social Democrat

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat  Lider - din mai 2012
 - până în sep. 2012

Comisii permanente
Comisia pentru administrație publică și amenajarea teritoriului (din noi. 2009)
Comisia pentru afaceri europene

Comisii permanente comune
Comisia pentru afaceri europene a Parlamentului României

Comisii speciale comune
Comisia comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru elaborarea propunerii legislative de revizuire a Constituției României
Comisia comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru avizarea propunerilor legislative depuse și elaborarea unei propuneri legislative privind alegerea Camerei Deputaților și Senatului - Vicepreședinte

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord  Președinte
 Grupul parlamentar de prietenie cu Statul Kuwait 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Malta 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Coreea