Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2000-2004 (dep.)
1996-2000 (dep.)
1992-1996 (dep.)
speaches
1990-1992 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 1992-1996 > Chamber of Deputies > Iuliu Vida Versiunea pentru printare

VIDA Iuliu
Parliamentary activity in legislature 1992-1996

DEPUTY
Constituency no.32 SALAJ

Political party:
 
UDMR-The Democratic Alliance of Hungarians in Romania

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Democratic Alliance of Hungarians in Romania  Leader - since sep. 1994
 - until dec. 1994
   Leader - since jan. 1996

Standing committees
Committee for Budget, Finance, and, Banks - Secretary (since sep. 1994)

Parliamentary activity in figures:
Speaches:19 (in 17 plenary sittings)
Political declarations:1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 28 september 2020, 6:26
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro