Valeriu TABĂRĂ
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.36 TIMIS

Political party:
 
PUNR-Romanian National Unity Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Romanian National Unity Party  Leader - until mar. 1997
   Leader - since sep. 1997
 - until sep. 1998

Standing committees
Committee for Agriculture, Forestry, Food Industry and Specific Services - Vice-Chairperson

Parliamentary delegations:
Executive Board of the Romanian Group to the Inter-Parliamentary Union  Chairperson

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with French Republic - National Assembly - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with People's Republic of China - since feb. 1997 Chairperson