Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2020-present (sen.)
2016-2020 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2016-2020 > Chamber of Deputies > Sergiu Cosmin Vlad Versiunea pentru printare

Sergiu Cosmin VLAD
Parliamentary activity in legislature 2016-2020

DEPUTY
Constituency no.2 ARAD
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016
end of the mandate: 2 november 2020 - resignation - HCD nr.62/2020
replaced by: Dan Mihai Sfaraila

Political party:
USR-Union to Save Romania 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Union to Save Romania - until nov. 2020 Vice-Leader - since sep. 2019
 - until nov. 2020

Standing committees
Committee for Human Rights, Cults and National Minorities Issues (may 2017 - nov. 2020) - Secretary (since jun. 2017)
Committee for Industries and Services (until may 2017)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Sultanate of Oman - until nov. 2020 Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Republic of Cuba - until nov. 2020
 Friendship parliamentary group with Canada - until nov. 2020
 Friendship parliamentary group with Australia - until nov. 2020
 Friendship parliamentary group with Belarus - until nov. 2020

Parliamentary activity in figures:
Speaches:54 (in 53 plenary sittings)
Political declarations:14
Legislative initiatives: 148, din care 20 promulgate legi
Questions & Interpellations: 46
Motions: 14

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 23 april 2021, 20:27
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro