Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2000-2004 (dep.)
1996-2000 (dep.)
1992-1996 (dep.)
speaches
1990-1992 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 1992-1996 > Chamber of Deputies > Gheorghe Tokay Versiunea pentru printare

TOKAY Gheorghe
Parliamentary activity in legislature 1992-1996

DEPUTY
Constituency no.2 ARAD
start of the mandate: 26 october 1992

Political party:
 
UDMR-The Democratic Alliance of Hungarians in Romania

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Democratic Alliance of Hungarians in Romania - since oct. 1992 Leader - since oct. 1992
 - until aug. 1994
   Leader - since jan. 1995
 - until aug. 1995

Standing committees
Committee for Legal Matters, Discipline, and Immunities (since may 2005)
Committee for Human Rights, Cults and National Minorities Issues (until may 2005)

Special committees

Parliamentary activity in figures:
Speaches:2 (in 2 plenary sittings)

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 21 september 2020, 13:32
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro