Mihăiță VÎRZĂ
Parliamentary activity in legislature 2016-present

DEPUTY
Constituency no.42 BUCURESTI
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees
Committee for Industries and Services (since oct. 2017)
The Committee for Romanian Communities Living Abroad (since sep. 2019)
Committee for Foreign Policy (sep. - oct. 2017)
Committee for Human Rights, Cults and National Minorities Issues (until sep. 2017)
Subcommittee on the Hungarian minority (until dec. 2019)
Sub-committee on anti-discrimination (until dec. 2019)
Subcommittee on respecting and defending the rights and freedoms of Romanian citizens belonging to the Roma minority (until dec. 2019)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Switzerland 
 Grup parlamentar de prietenie Romania - Republica Uzbekistan 
 Friendship parliamentary group with State of Israel 
 Friendship parliamentary group with Albania