Dan VĪLCEANU
Parliamentary activity in legislature 2016-present

DEPUTY
Constituency no.20 GORJ
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016

Political party:
PNL-National Liberal Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party  Vice-Leader - since feb. 2017

Standing committees
Committee for Labour and Social Protection (since sep. 2018)
Committee on Equal Opportunities for Women and Men (since dec. 2018)
The Committee on European Affairs (until dec. 2018)
Committee for Budget, Finance, and, Banks (until sep. 2018)

Special committees - joint
- Vice-Chairperson

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Latvia  Secretary
 Friendship parliamentary group with Belgium 
 Friendship parliamentary group with Republic of Lithuania  Chairperson