Valeriu TABĂRĂ
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.37 TIMIS
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. - dec. 2008 - Secretary

Political party:
PD-Democratic Party - until feb. 2008
when PD becomes
PDL-Democratic Liberal Party 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Democrat-Liberal Party  Vice-Leader - since feb. 2005
 - until sep. 2008

Standing committees
Committee for Agriculture, Forestry, Food Industry and Specific Services - Vice-Chairperson

Parliamentary delegations:
Executive Board of the Romanian Group to the Inter-Parliamentary Union  member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Denmark  Secretary
 Friendship parliamentary group with Socialist Republic of Vietnam 
 Friendship parliamentary group with Syrian Arab Republic 
 Friendship parliamentary group with Japan