Glad-Aurel VARGA
Parliamentary activity in legislature 2016-present

DEPUTY
Constituency no.2 ARAD
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016

Political party:
PNL-National Liberal Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party 

Standing committees
(since jun. 2017)
Committee for information technologies and communications (apr. 2017 - may 2018)
Committee for Labour and Social Protection (may - jun. 2017)
(until may 2017)

Parliamentary delegations:
Delegation to the Parlamentary Assembly of the Mediterranean - since jun. 2020 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Slovak Republic 
 Friendship parliamentary group with Czech Republic 
 Friendship parliamentary group with South Africa