Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Constantin Amarie Versiunea pentru printare

Constantin AMARIE
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.36 TELEORMAN
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004

Political party:
PSD-Social Democratic Party - until may 2007
PD-Democratic Party - since may 2007
 - until feb. 2008
when PD becomes
PDL-Democratic Liberal Party 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democrat Party - until may 2007
Parliamentary group of the Democrat-Liberal Party - since may 2007

Standing committees
Committee on Equal Opportunities for Women and Men (since feb. 2008)
Committee for Defence Public Order, and National Security (until feb. 2008)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with State of Israel - until may 2007 Chairperson
 Friendship parliamentary group with Grand Duchy of Luxembourg 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:26 (in 23 plenary sittings)
Political declarations:8
Legislative initiatives: 12, din care 3 promulgate legi
Questions & Interpellations: 18
Motions: 12

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 6 august 2020, 23:07
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro