Curriculum Vitae
Parliamentary activity
1996-2000 (dep.)
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Chamber of Deputies > Toma Năstase Versiunea pentru printare

Toma NĂSTASE
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.7 BOTOSANI
end of the mandate: 11 july 1997 - dead
replaced by: Stefan Baban

Political party:
PRM-Great Romania Party 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Great Romania Party 

Standing committees
Committee for Budget, Finance, and, Banks (since feb. 1997)
Committee for Agriculture, Forestry, Food Industry and Specific Services (until feb. 1997)

Standing committees - joint
The Committee for European Integration - Secretary (since dec. 1996)

Other commisions
Validation Committee

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Belgium - since feb. 1997
 - until jul. 1997
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Morocco - since feb. 1997
 - until jul. 1997

Parliamentary activity in figures:
Speaches:3 (in 3 plenary sittings)

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 23 september 2020, 4:09
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro