Octavian-Liviu BUMBU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2012-2016

SENATOR
ales senator în circumscriptia electorala nr.29 NEAMȚ, colegiul uninominal nr.3

Formatiunea politica:
UNPR-Uniunea Națională pentru Progresul României - până în apr. 2016

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat - până în feb. 2016
Grupul parlamentar al Uniunii Naționale pentru Progresul României (Grupul Progresist) - din feb. 2016
 - până în apr. 2016
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat - din iun. 2016

Comisii permanente
Comisia pentru cercetarea abuzurilor, combaterea corupției și petiții

Comisii permanente comune
Comisia comună pentru integrare europeană dintre Parlamentul României și Parlamentul Republicii Moldova (sep. 2014 - feb. 2015)

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Belarus  Secretar
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Portugheză - din sep. 2014
 Grupul parlamentar de prietenie cu Australia