Curriculum Vitae
Press releases
Photo gallery
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
1996-2000 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Ion Pârgaru Versiunea pentru printare

Ion PÂRGARU
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.16 DAMBOVITA, uninominal college no.4

Political party:
PNL-National Liberal Party - until sep. 2014
 
independent  - since sep. 2014
 - until mar. 2015
UNPR-Uniunea Nationala pentru Progresul Romaniei - since mar. 2015
 - until mar. 2016
PSD-Social Democratic Party - since mar. 2016

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party - until sep. 2014
Conservative Party Parliamentary Group - since sep. 2014
 - until mar. 2015
The parliamentary group of the Social Democrat Party - since mar. 2015
 - until feb. 2016
The parliamentary group of UNPR - since feb. 2016
 - until mar. 2016
The parliamentary group of the Social Democrat Party - since mar. 2016

Standing committees
Committee for Foreign Policy - Secretary (since sep. 2016)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Serbia 
 Friendship parliamentary group with Canada  Vice-Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Speaches:5 (in 5 plenary sittings)
Political declarations:2
Legislative initiatives: 21, din care 6 promulgate legi
Motions: 6

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 24 september 2020, 8:43
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro