Ioan Mircea PAȘCU
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.32 SATU-MARE
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004
end of the mandate: 20 december 2007 - resignation
replaced by: Liviu Alin Rusu

Political party:
PSD-Social Democratic Party 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees
Committee for Defence Public Order, and National Security

Parliamentary delegations:
Observer to the European Parliament - until dec. 2006 
- Socialist Group in the European Parliament
- Committee on Foreign Affairs
Delegation to the NATO Parliamentary Assembly - until mar. 2007 member
Member of the European Parliament (see MEP profile) - until nov. 2007 
- Socialist Group in the European Parliament

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland - until dec. 2007 Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Armenia - until dec. 2007
 Friendship parliamentary group with Japan - until dec. 2007