Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
Links:
florinel.stancu@cdep.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2016-present > Chamber of Deputies > Florinel Stancu Versiunea pentru printare

Florinel STANCU
Parliamentary activity in legislature 2016-present

DEPUTY
Constituency no.17 DOLJ
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016

Political party:
PSD-Social Democratic Party - until aug. 2019
 
Without adhesion to the political party for which he had run for election - since aug. 2019

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - until aug. 2019
The parliamentary group PRO Europa - since aug. 2019 Vice-Leader - since sep. 2019

Standing committees
Committee for Industries and Services

Parliamentary delegations:
Delegation to the Parlamentary Assembly of the Mediterranean - since jul. 2018 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Peru  Chairperson
 Friendship parliamentary group with South Africa 
 Friendship parliamentary group with Denmark 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:86 (in 84 plenary sittings)
Political declarations:78
Legislative initiatives: 110, din care 29 promulgate legi
Questions & Interpellations: 40
Motions: 3

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 5 june 2020, 20:06
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro