Curriculum Vitae
Parliamentary activity
1996-2000 (dep.)
legislative initiatives
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Chamber of Deputies > Ioan Cezar Corāci Versiunea pentru printare

Ioan Cezar CORĀCI
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.9 BRAILA

Political party:
 
PNL-National Liberal Party - until apr. 1999
 
independent  - since apr. 1999

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Liberal Party - until apr. 1999
Member non-attached - since apr. 1999

Standing committees
Committee for Budget, Finance, and, Banks (since apr. 1999)
Committee for Labour and Social Protection (feb. - apr. 1999)
Committee for Budget, Finance, and, Banks (feb. 1997 - feb. 1999)
Committee for Labour and Social Protection (until feb. 1997)

Other commisions
Validation Committee (since nov. 1996)

Parliamentary delegations:
Executive Board of the Romanian Group to the Inter-Parliamentary Union  Secretary

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Italian Republic - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with Belarus - since feb. 1997

Parliamentary activity in figures:
Speaches:49 (in 45 plenary sittings)
Legislative initiatives: 2

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 23 september 2020, 21:51
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro