Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2008-2012 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Daniel Vasile Oajdea Versiunea pentru printare

Daniel Vasile OAJDEA
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.24 IASI, uninominal college no.9

Political party:
PP-DD-Partidul Poporului - Dan Diaconescu  - until jun. 2015
 
independent  - since jun. 2015

Parliamentary group:
National and Democrat Parliamentary Group - until dec. 2015
Member non-attached - since dec. 2015

Standing committees
Committee for Public Administration Territorial Planning (since oct. 2013)
Committee for information technologies and communications - Chairperson (until dec. 2014), Chairperson (mar. 2015 - mar. 2016)
- Chairperson (until mar. 2015)
Committee for Industries and Services (jun. - oct. 2013)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Finland 
 Friendship parliamentary group with Republic of Slovenia 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:23 (in 18 plenary sittings)
Political declarations:2
Legislative initiatives: 51, din care 5 promulgate legi
Questions & Interpellations: 16
Motions: 8

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 6 august 2020, 19:53
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro