Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Alexandru Ciocâlteu Versiunea pentru printare

Alexandru CIOCÂLTEU
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.30 OLT
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004

Political party:
PRM-Great Romania Party - until jun. 2005
 
independent  - since jun. 2005
 - until feb. 2006
PD-Democratic Party - since feb. 2006
 - until feb. 2008
when PD becomes
PDL-Democratic Liberal Party 

Parliamentary group:
Parliamentary Group PRM (Great Romania) - until jun. 2005
Parliamentary group of the Democrat-Liberal Party - since feb. 2006

Standing committees
Committee for Health and Family

Parliamentary delegations:
Delegation to the Western European Union Assembly - until dec. 2005 member
Delegation to the International Assembly of French-speaking Parliamentarians - since mar. 2008 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with French Republic - National Assembly  Vice-Chairperson - until dec. 2005
 Friendship parliamentary group with Federal Republic of Germany 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:27 (in 27 plenary sittings)
Political declarations:5
Legislative initiatives: 19, din care 3 promulgate legi
Motions: 7

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 8 august 2020, 13:03
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro