Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Aurelian Pavelescu Versiunea pentru printare

Aurelian PAVELESCU
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.30 OLT
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004

Political party:
PD-Democratic Party - until feb. 2005
 
independent  - since feb. 2005

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Democrat Party - until feb. 2005
Member non-attached - since feb. 2005

Standing committees
Committee for the Investigation of Abuses, Corrupt Practices, and for Petitions - Vice-Chairperson (until mar. 2005)

Other commisions
Validation Committee

Parliamentary activity in figures:
Speaches:12 (in 12 plenary sittings)
Legislative initiatives: 9, din care 1 promulgata lege
Questions & Interpellations: 2

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 22 september 2020, 16:42
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro