Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
1996-2000 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Dumitru Gheorghe Mircea Coșea Versiunea pentru printare

Dumitru Gheorghe Mircea COȘEA
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.30 OLT
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004

Political party:
 
independent  - since feb. 2008
 - until feb. 2008
PNL-National Liberal Party - until feb. 2008
PDL-Democratic Liberal Party - since feb. 2008

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Liberal Party - until feb. 2008
Parliamentary group of the Democrat-Liberal Party - since feb. 2008

Standing committees
Committee for Labour and Social Protection (since sep. 2005)
Committee for Budget, Finance, and, Banks (until sep. 2005)

Standing committees - joint
The Committee for European Integration (until dec. 2006) - Secretary

Parliamentary delegations:
Observer to the European Parliament - until dec. 2006 
- Group of the Alliance of Liberals and Democrats for Europe
- Committee on Agriculture and Rural Development
Member of the European Parliament (see MEP profile) - until nov. 2007 
- Group of the Alliance of Liberals and Democrats for Europe

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Grand Duchy of Luxembourg - since apr. 2007
 Friendship parliamentary group with Japan 
 Friendship parliamentary group with People's Republic of China 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:14 (in 12 plenary sittings)
Political declarations:9
Legislative initiatives: 12, din care 1 promulgata lege
Motions: 4

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 7 august 2020, 4:03
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro