Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2008-2012 (dep.)
2004-2008 (dep.)
2000-2004 (dep.)
1996-2000 (dep.)
legislative initiatives
speaches
1990-1992 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Chamber of Deputies > Gheorghe Albu Versiunea pentru printare

Gheorghe ALBU
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.40 VRANCEA

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. - nov. 2000 - Quaestor
 feb. - jun. 2000 
 sep. - dec. 1999 
 feb. - jun. 1999 
 sep. - dec. 1998 

Political party:
 
PD-Democratic Party

Parliamentary group:
Parliamentary group Social Democrat Union - Democratic Party 

Standing committees
Committee for Industries and Services (until sep. 1998)

Inquiry committees - joint
(since jun. 2000)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Thailand - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with Republic of Finland - since feb. 1997 Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Speaches:4 (in 4 plenary sittings)
Legislative initiatives: 5, din care 2 promulgate legi

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 1 october 2020, 19:26
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro