Dumitru NICULESCU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2012-2016

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.30 OLT, colegiul uninominal nr.5

Formatiunea politica:
PP-DD-Partidul Poporului - Dan Diaconescu  - până în dec. 2014
 
independent  - din dec. 2014
 - până în mai 2015
UNPR-Uniunea Națională pentru Progresul României - din mai 2015

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar Democrat Popular - până în dec. 2014 Lider - din sep. 2014
 - până în dec. 2014
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat - din mai 2015
 - până în feb. 2016
Grupul parlamentar al Uniunii Naționale pentru Progresul României (Grupul Progresist) - din feb. 2016 Secretar

Comisii permanente
Comisia pentru agricultură, silvicultură, industrie alimentară și servicii specifice

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Coasta de Fildeș - din iun. 2014 Secretar
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Hașemit al Iordaniei 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Danemarcei