Curriculum Vitae
Press releases
Statements and speeches
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Dumitru Niculescu Versiunea pentru printare

Dumitru NICULESCU
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.30 OLT, uninominal college no.5

Political party:
PP-DD-Partidul Poporului - Dan Diaconescu  - until dec. 2014
 
independent  - since dec. 2014
 - until may 2015
UNPR-Uniunea Nationala pentru Progresul Romaniei - since may 2015

Parliamentary group:
Democrat Popular Parliamentary Group - until dec. 2014 Leader - since sep. 2014
 - until dec. 2014
The parliamentary group of the Social Democrat Party - since may 2015
 - until feb. 2016
The parliamentary group of UNPR - since feb. 2016 Secretary

Standing committees
Committee for Agriculture, Forestry, Food Industry and Specific Services

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Cote d'Ivoire - since jun. 2014 Secretary
 Friendship parliamentary group with Hashemite Kingdom of Jordan 
 Friendship parliamentary group with Denmark 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:28 (in 27 plenary sittings)
Political declarations:24
Legislative initiatives: 74, din care 10 promulgate legi
Questions & Interpellations: 75
Motions: 8

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 13 august 2020, 23:25
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro