Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2008-2012 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Romeo Florin Nicoarã Versiunea pentru printare

Romeo Florin NICOARÃ
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.42 BUCURESTI, uninominal college no.20

Political party:
PP-DD-Partidul Poporului - Dan Diaconescu  - until feb. 2013
PNL-National Liberal Party - since feb. 2013

Parliamentary group:
Democrat Popular Parliamentary Group - until feb. 2013
The parliamentary group of the National Liberal Party - since feb. 2013

Standing committees
Committee for Labour and Social Protection (since sep. 2014)
Committee for Foreign Policy (mar. 2013 - sep. 2014)
Committee for Human Rights, Cults and National Minorities Issues (until mar. 2013)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Netherlands - until feb. 2013
 Friendship parliamentary group with Bulgaria - since dec. 2013

Parliamentary activity in figures:
Speaches:14 (in 13 plenary sittings)
Political declarations:7
Legislative initiatives: 55, din care 12 promulgate legi
Questions & Interpellations: 3
Motions: 14

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 5 july 2020, 3:25
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro